vineri, 25 septembrie 2015

Noaptea cercetătorilor

În 25 septembrie 2015 cu ocazia evenimentului „Noaptea cercetătorilor europeni”, care se organizează exact de un deceniu, cu un grup de elevi ai cercului de fizică din Liceul Teoretic "Bartók Béla" am vizitat Experimentariumul TM, centrul de prezentare interactivă a fenomenelor fizice. Elevii s-au distrat de minune încercând diferitele experimente și descoperind aplicațiile legilor fizicii.







vineri, 12 septembrie 2014

Concurs euroregional de științele naturii


Concursul s-a desfășurat în luna mai 2014 la Liceul Teoretic „Bartók Béla” din Timișoara și a avut două secțiuni: unul pentru elevii de gimnaziu, un concurs interdisciplinar de științele naturii și unul pentru elevii de liceu, care a fost un simpozion pe tema „Oameni de știință importanți din regiunea noastră”. Juriul alcătuit din profesori a evaluat prestațiile elevilor, cei mai buni au fost recompensați cu premii și diplome.

 
 
 
 
 
 

La acest concurs Liceul Teoretic „Bartók Béla” din Timișoara a fost partenerul Palatului Copiilor Timișoara, și acțiunea a fost finanțată de Consiliul Județean Timiș.

Probleme globale ce ne afectează personal - ediția a II-a



Tema concursului pe echipe  ”Probleme globale – care ne afectează personal” a fost ”Cererea pentru energie este în creștere pe când resursele sunt din ce în ce mai puține”, și a constat în:

  • pregătirea de către fiecare echipă a unui afiș în care să se prezinte date științifice, posibilele cauze și efecte; 
  • realizarea unui eseu pe tema dată în care să se propună cel puțin o rezolvare realistă a situației.  
La acest concurs care s-a desfășurat în noiembrie 2013 au participat 67 elevi din județul Timiș, jurizarea s-a făcut pe două secțiuni: gimnaziu și liceu, iar premierea s-a desfășurat la Palatul Copiilor Timișoara.


Secțiunea gimnaziu


Premiul I.
Jurca Andreea și Jușca Denisa de la Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara 

Premiul II.
Avram Emilia-Maria și Chindriș Aida-Roberta de la Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara

Premiul III.
Zarioiu Alina și Peța Selena de la  Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara

Mențiune
1. Gherasim Julien și Soare Bogdan de la  Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara
2. Gug Andrada și Constraș Larisa de la  Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara
3. Badaood Rami și  Prichici David de la  Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara
4. Paul Monica-Cristina și Sarkozi Ana-Maria de la Școala Gimnazială Satchinez
5. Beldiman Miruna și Szücs Maria de la  Liceul Teoretic „J. L. Calderon” din Timișoara


Secțiunea liceu

Premiul I.
Ștefan Alina și Cocora Simona de la Liceul Teoretic „C.D. Loga” din Timișoara

Premiul II.
Zapciu Ariana de la Liceul Teologic Romano-Catolic „Gerhardinum” din Timișoara

Premiul III.
Rusu Denisa de la Liceul Teoretic „C.D. Loga” din Timișoara

Mențiune:  
1. Harip Anca de la Liceul Teoretic „C.D. Loga” din Timișoara
2. Iosif Iulia și Vereș Alexandra de la Liceul Teoretic „C.D. Loga” din Timișoara
3. Mavrodin Alexandra de la Liceul Teologic Romano-Catolic „Gerhardinum” din Timișoara





Concursul a fost finanțat de Consiliul Județean Timiș.